WBTB (angl. Wake-Back-To-Bed) – „pabudus atgal į lovą“ metodas geriausiai veikia kombinacijoje su MILD arba WILD, o taip pat ir su beveik bet kuria kita sąmoningo sapnavimo technika. Todėl ji yra daugiau kaip pagalbinis metodas, o ne kaip technika pati savaime (nors pati viena irgi gali sėkmingai suveikti!). WBTB idėja paremta miego fazių ciklais – paryčiais REM miego fazės (kuriose dauguma sąmoningų sapnų būtent ir įvyksta) yra dažnesnės ir ilgesnės, todėl bandyti sąmoningai sapnuoti yra žymiai efektyviau pabudus anksti ryte, nei ką tik nuėjus miegoti vakare.
- Nusistatykite žadintuvą, kad jus pažadintų po 5-6 valandų miego.
- Pabudę po 5-6 valandų miego, būtinai išlipkite iš lovos! Kad ir kaip bebūtų sunku tai prisiversti
- Prabudinkite pilnai save – nueikite iki tualeto, išgerkite stiklinę vandens ar pan.
- 30 – 60 minučių likite pilnai prabudę. Jeigu atsimenate ką tik sapnuotą sapną – užrašykite savo sapną, pagalvokite, kokios detalės ar įvykiai galėjo jums duoti ženklą, jog sapnuojate. Jeigu neprisimenate sapno – paskaitykite savo sapnų dienoraštį, šiaip ką nors apie sąmoningus sapnus ar panaršykite apie tai internete. Svarbu, kad tą pusvalandį ar valandą jūsų visos mintys koncentruotųsi būtent apie sąmoningus sapnus.
- Grįžkite į lovą ir atlikite MILD, WILD, savitaigą ar kažkurią kitą techniką.
Ką apie tai sako mokslas?
WBTB yra efektyvi sąmoningo sapnavimo technika, patikrinta eilėje tyrimų, bet juose buvo naudota tik kombinacijoje su kitais metodais [1]. Efektyviausia WBTB yra kombinuoti su 1 val. trukmės MILD [2].
[1] Stumbrys, T., Erlacher, D., Schädlich, M., & Schredl, M. (2012). Induction of lucid dreams: A systematic review of evidence. Consciousness and Cognition, 21(3), 1456-1475. https://doi.org/10.1016/j.concog.2012.07.003
[2] Erlacher, D., & Stumbrys, T. (2020). Wake up, work on dreams, back to bed and lucid dream: A sleep laboratory study. Frontiers in Psychology, 11, 1383. https://doi.org/10.3389/fpsyg.2020.01383