Realybės tikrinimas

Sapno metu mūsų pojūčiai beveik niekuo nesiskiria nuo mūsų pojūčių pabudus. Sapnų pasaulis mums atrodo lygiai taip pat realus, todėl mes paprastai ir nesuprantame, kad sapnuojame.

Iš kur žinote, kad nesapnuojate būtent dabar?

Kad sužinoti, ar tai nėra sapnas, reikia patikrinti realybę. Nepaisant panašumų, sapnų pasaulis savo dėsniais skiriasi nuo realaus ir yra įvairių būdų, kaip tai galima patikrinti.

Realybės tikrinimas pats savaime yra metodas išmokti sapnuoti sąmoningai – tiesiog reikia įprasti reguliariai tikrinti realybę dienos metu, bent po keletą kartų po dieną, ypač atsidūrus kažkiek keistesnėje situacijoje. Mūsų įpročiai, įgyti realybėje, persikelia ir į sapnus. Tad įpratę reguliariai atlikti realybės testus dienos metu, mes pradėsime juos atlikinėti ir sapnuose, kas padės sapne susivokti, kad tai yra sapnas.

Keletas būdų realybei patikrinti (visada yra geriausia atlikti bent po kelis realybės testus!):

  1. Perskaitykite bet kokį tekstą ar užrašą. Tada pažiūrėkite kažkur kitur ir perskaitykite dar kartą. Jeigu sapnuojate, užrašas gali būti pasikeitęs (galbūt net ir į visai nepažįstamus simbolius!)
  2. Pažvelkite į laikrodį (ypač jeigu nešiojate jį ant rankos). Nusukite žvilgsnį ir pažiūrėkite dar kartą. Jeigu laikas ženkliai pasikeitęs – jūs sapnuojate!
  3. Uždenkite rankomis akis. Atidenkite. Jeigu vaizdas prieš jūsų akis pasikeitė – jūs sapnuojate!
  4. Pašokite į orą. Jeigu leidžiatės pernelyg lėtai arba levituojate – tai sapnas!
  5. Užčiaupkite burną, užspauskite nosį ir pabandykite kurį laiką išbūti nekvėpavę. Jeigu nepradeda trūkti oro – jūs sapnuojate!
  6. Raskite šviesos jungiklį. Pabandykite jį įjungti ir išjungti. Sapnuose jungikliai dažnai neveikia.
  7. Pabandykite iš lėto atsargiai pirštu durti į savo delną ar kokį nors kitą kietą paviršių, pvz., sieną ar veidrodį. Jei pavyks pradurti – jūs sapnuojate! Tik atsargiai – nesusitraumuokite!
  8. Atidžiai apžvelkite visą aplinką. Ar nėra kokių nors keistų detalių ar nelogiškumų?

Ką apie tai sako mokslas?

Realybės tikrinimas yra efektyvi sąmoningo sapnavimo technika, patikrinta eilėje tyrimų [1]. Tam, kad technika suveiktų, gali prireikti keleto savaičių praktikavimo [2].

[1] Stumbrys, T., Erlacher, D., Schädlich, M., & Schredl, M. (2012). Induction of lucid dreams: A systematic review of evidence. Consciousness and Cognition, 21(3), 1456-1475. https://doi.org/10.1016/j.concog.2012.07.003

[2] Aspy, D. J. (2020). Findings from the international lucid dream induction study. Frontiers in Psychology, 11, 1746. https://doi.org/10.3389/fpsyg.2020.01746