Kartais iš sapno pabundame šalto prakaito išpilti ir nuo siaubo paklaikusiomis akimis. Po akimirkos giliai atsidūstame: „ačiū, Dievui, kad tai buvo tik sapnas“ ir stengiamės kuo greičiau pradėti dieną, kad ką tik išgyventas siaubingas akimirkas kuo greičiau išmestume iš galvos. Visgi kai kuriuos žmones besikartojantys naktiniai košmarai persekioja nuolat ir kas vakarą guldamiesi į lovą jie su siaubu pasitinka artėjančią naktį.
Sąmoningi sapnai gali būti puiki priemonė įveikti besikartojančius košmarus. Juk susivokę, jog tai tėra tik sapnas mes iš karto pajusime palengvėjimą – juk mes čia esame saugūs ir nieko baisaus mums negali nutikti! Panorėję mes akimirksniu galime sunaikinti priešiškai nusiteikusius monstrus ar tiesiog pakeisti sceną. Galop tie monstrai sapne yra ne kas kita kaip mūsų pačių tamsiosios pusės, giliai į pasąmonę išstumtos mintys ar užslopintos vidinės tendencijos. Tai – mūsų pačių vidinės projekcijos, galbūt kaip tokiu agresyviu savo elgesiu mums norinčios pasakyti ar atkreipti dėmesį į kai ką svarbaus.
Todėl sutikus monstrus ar kitas grėsmingas figūras sąmoningam sapne, visada yra pravartu paklausti: „Kas tu esi?“ „Kokią mano vidinę dalį tu reprezentuoji?“ „Ką svarbaus tu turi man pasakyti?“ Ir pamatysite – patys baisiausi monstrai mielai su jumis pradės bendrauti. Jų agresyvumas dings ir jie pasidarys visai nebebaisūs, o ir jums patiems šie pokalbiai gali būti labai ir labai naudingi pažįstant save! O galiausiai, pasiūlę tiems buvusiems monstrams tapti jūsų draugais, pasakę jiems, kad nepaisant grėsmingos išvaizdos jūs mylite juos (juk jie – dalis jūsų pačių!) ar tiesiog apsikabinę juos, išvysite, jog tų monstrų ten jau nebėra Ir tiems pasąmoniniams konfliktams išspręsti jums net neprireiks keletą mėnesių ar metų trunkančių psichoterapijos seansų .
Besikartojantys košmarai taip pat gali būti puikus ženklas sąmoningam sapnavimui. Tiesiog prieš užmigdami sau tvirtai pasakykite: „Jei sapnuosiu kažką baisaus (arba jeigu vėl susapnuosiu tą patį monstrą, jeigu vėl atsidursiu toje pačioje baisioje situacijoje ar pan.), tada suprasiu, jog tai yra sapnas ir patapsiu sąmoningu sapne“.
Ką apie tai sako mokslas?
Sąmoningas sapnavimas gali būti efektyvi košmarų įveikos priemonė [1]. Net vienkartinis praktinis sąmoningų sapnų seminaras gali sumažinti košmarų dažnumą [2]. Kartais gali nutikti ir sąmoningi košmarai – kuomet suvokiama, jog sapnuojama, bet nepavyksta sapno pakeisti ar sąmoningai iš jo pabusti – bet tokie atvejai gana reti [3].
[1] de Macêdo, T. C. F., Ferreira, G. H., de Almondes, K. M., Kirov, R., & Mota-Rolim, S. A. (2019). My dream, my rules: Can lucid dreaming treat nightmares? Frontiers in Psychology, 10, 2618. https://doi.org/10.3389/fpsyg.2019.02618
[2[ Spoormaker, V. I., & van den Bout, J. (2006). Lucid dreaming treatment for nightmares: a pilot study. Psychotherapy and Psychosomatics, 75(6), 389–394. https://doi.org/10.1159/000095446
[3] Stumbrys, T. (2018). Lucid nightmares: A survey of their frequency, features, and factors in lucid dreamers. Dreaming, 28(3), 193–204. https://doi.org/10.1037/drm0000090