Savęs pažinimas

Sąmoningi sapnai yra puiki erdvė savęs pažinimui. Sapnų pasaulis – tai jūsų pati privačiausia vidinė asmeninė erdvė. Stebėkite jį, tirkite, atraskite – jo gamtą, augalus ir gyvūnus, jo pastatus ir architektūrą, jame gyvenančius žmones, jame egzistuojančius dėsnius. Visa tai – jūsų vidinės dalys, galinčios labai daug pasakyti apie tai, koks jūs esate iš tikrųjų. Čia jūs susiduriate su pačiu tikriausiu savimi – tai yra jūsų, tik jūsų pasaulis! Kiekviena jo dalis atspindi kažkokią dalelę, kažkokį aspektą jūsų paties.

Pokalbiai su mūsų sapne egzistuojančiais žmonėmis – mūsų sapnų personažais – gali būti ypatingai vertingi. Paklauskite jų, kas jie yra tokie, kokią jūsų vidinę dalį jie reprezentuoja, galbūt kažką jie nori jums pasakyti, į kažką atkreipti jūsų dėmesį? Ypatingai atkreipkite dėmesį į tuos sapnų personažus ar vietas, kurios jums sukelia stipresnes emocijas – tiek teigiamas, tiek neigiamas. Labai stipri emocija reiškia, kad ten yra tikrai kažkas labai svarbaus, ypatingai, jeigu tai yra baimė. Jeigu sapne yra personažų, keliančių jums baimę – prisiverskite ir nueikite pasikalbėti su jais. Jeigu yra vietų, keliančių šiurpą (tamsus rūsys, palėpė, kapinės ar pan.), išdrįskite ten nueiti – juk jūs esate savo sapne, čia saugu, čia jums nieko negali nutikti.

Galbūt yra dalykų dėl ko gyvenime graužiatės? Nespėjote atsisveikinti su per anksti išėjusiu artimu žmogumi ir pasakyti jam, jog jį mylite? Kažką įskaudinote ir nebeturite galimybės atsiprašyti to žmogaus realiame gyvenime? Susitikite ir pasikalbėkite su tais žmonėmis sąmoningame sapne. Susitaikykite, apsikabinkite, pasakykite, kad mylite. Leiskite tam ilgai nešiotam akmeniui nusiristi nuo savo širdies. Išlaisvinkite save iš kaltės ir graužaties pančių ir leiskite toms ilgai žiojėjusioms žaizdoms užgyti savaime.


Ką apie tai sako mokslas?

Grėsmingi personažai sapnuose gali reprezentuoti vidinius konfliktus – dažnesni sąmoningi sapnuotojai linkę į juos atsakyti konstruktyviau (ne bėgti nuo jų, o bandyti spręsti) ir su grėsmingais personažais susiduria rečiau savo sąmoninguose sapnuose [1]. Susitikimai su mirusiais artimaisiais sąmoninguose sapnuose dažnai yra prasmingos ir vertingos patirtys [2].

[1] Stumbrys, T., & Erlacher, D. (2017). Inner ghosts: Encounters with threatening dream characters in lucid dreams. Dreaming, 27(1), 40–48. https://doi.org/10.1037/drm0000043

[2] Puhle, A., & Parker, A. (2017). An exploratory study of lucid dreams concerning deceased persons. Journal of the Society for Psychical Research, 81(3), 145–160.