Sapnų dienoraštis

Sapnų dienoraščio vedimas yra turbūt pats svarbiausias dalykas, siekiant išmokti sapnuoti sąmoningai. Sapnų dienoraštis atlieka dvi itin svarbias funkcijas: leidžia ženkliai pagerinti sapnų prisiminimą ir padeda išmokti atpažinti sapnus, jų simbolius ir ypatybes. Kuo žmogus geriau prisimena savo sapnus ir pažįsta savo sapnų pasaulį ir jo simbolius, tuo jam yra lengviau sapno metu atpažinti, kad tai yra sapnas. O prastai prisimenant sapnus, galima netgi ir turėjus sąmoningą sapną, tiesiog jo neprisiminti!

Tad sapnų dienoraštis yra pats svarbiausias sąmoningų sapnų prerekvizitas!

Patarimai:

  1. Tik atsibudus iš sapno, jį yra svarbu užrašyti kiek galima greičiau, nes su naujais dienos įspūdžiais sapnų prisiminimai labai greit išblanksta. Todėl visada yra geriausia turėti sapnų žurnalą ir rašiklį po ranka šalia lovos.
  2. Net jeigu sapno prisiminimas yra labai blankus (vos keletas fragmentų ar detalių), jį vistiek užrašykite.
  3. Pasistenkite sapnus aprašyti kiek galima išsamiau – kur buvote, ką darėte, su kuo buvote, kokie buvo jausmai, emocijos, ką galvojote.
  4. Kiekvienam sapnui sugalvokite pavadinimą ir jį užrašykite.
  5. Iliustruokite dienoraštį savo sapnų piešiniais (net jei ir nelaikote savęs mokančiu piešti!)
  6. Jeigu jums sunku prisiminti sapną, pasistenkite nejudėti ir užmerktomis gulėkite toje pozoje, kurioje pabudote. Pabandykite prisiminti bent mažiausią detalę ir už jos užsikabinti. Jeigu nieko nepavyksta prisiminti pagalvokite prieš tai buvusios dienos įvykius, perbėkite mintyse svarbiausius žmones jūsų gyvenime – tai gali duoti užuominą į jūsų sapną. Pakeiskite gulėjimo pozą – tai taip pat gali padėti prisiminti sapnus.
  7. Vienas svarbiausių dalykų geram sapnų prisiminimui – vidinis nusiteikimas. Nuteikite save, kad jums yra svarbu prisiminti sapnus. Prieš užmigdami sau kelis kartus pakartokite: „Atsibudęs aš prisiminsiu savo sapnus“.

Padarykite sapnų dienoraščio rašymą maloniu kasrytiniu įpročiu – ritualu!


Ką apie tai sako mokslas?

Sąmoningo sapnavimo dažnumas yra glaudžiai susijęs su sapnų prisiminimo dažnumu [1]. Sapnų dienoraščio vedimas leidžia ženkliai pagerinti sapnų prisiminimą [2].

[1] Stumbrys, T., Erlacher, D., Johnson, M., & Schredl, M. (2014). The phenomenology of lucid dreaming: An online survey. The American Journal of Psychology, 127(2), 191-204. https://doi.org/10.5406/amerjpsyc.127.2.0191

[2] Reed, H. (1973). Learning to remember dreams. Journal of Humanistic Psychology, 13(3), 33–48. https://doi.org/10.1177/002216787301300305