Psichologinė ir fizinė savigyda

Sveikata yra daugiau nei vien ligų ar sutrikimų nebuvimas. Ji apima ir mūsų fizinę ir psichologinę gerovę bei gebėjimą adaptyviai prisitaikyti prie gyvenimo iššūkių. Sąmoninguose sapnuose mes galime lavinti savo lankstumą, psichologinį atsparumą, gebėjimą priimti ir paleisti dalykus, pažvelgti į situacijas iš šono, paieškoti naujų galimybių ir kūrybiškų atsakų. Sąmoningi sapnai gali praplėsti mūsų suvokimo ribas ir įnešti sąmoningumo į kasdienį gyvenimą.

Sąmoningų sapnų metu, kuomet mūsų kūnas atsipalaidavęs, o mūsų protas yra pakitusioje sąmonės būsenoje, daug imlesnėje savitaigai, panašiai kaip hipnozėje, mes galime daug stipriau aktyvuoti placebo efektą – mūsų minčių gydomąją galią mūsų kūnui – ir panaudoti tai savigydai, atsistatant po įvairių sveikatos sutrikimų.


Ką apie tai sako mokslas?

Daugiau nei pusė sąmoningų sapnuotojų teigia, kad sąmoningi sapnai prisidėjo prie jų fizinio gerbūvio ir net 80% sąmoningų sapnuotojų mano, kad sąmoningi sapnai prisidėjo prie jų psichologinės gerovės [1]. Sąmoningas sapnavimas gali būti priemonė įveikti depresiją [2]. Literatūroje aprašytas atvejis kuomet ilgalaikis chroniškas skausmas, kamavęs 22 metus, dingo po sąmoningo sapno [3].

[1] Erlacher, D., Schredl, M., & Stumbrys, T. (2020). Self-perceived effects of lucid dreaming on mental and physical health. International Journal of Dream Research, 13(2), 309–313. https://doi.org/10.11588/ijodr.2020.2.75952

[2] Sackwild, L., & Stumbrys, T. (2021). The healing and transformative potential of lucid dreaming for treating clinical depression. Manuscript submitted for publication.

[3] Zappaterra, M., Jim, L., & Pangarkar, S. (2014). Chronic pain resolution after a lucid dream: A case for neural plasticity? Medical Hypotheses, 82(3), 286–290. https://doi.org/10.1016/j.mehy.2013.12.011