Savitaiga

Savitaiga (kitaip – autosugestija, afirmacijos) gali būti veiksmingas metodas sąmoningam sapnavimui, ypač tiems žmonėms, kurie yra imlesni hipnozei.

  1. Prieš užmigdami atpalaiduokite savo kūną. Gali pasinaudoti įvairiomis meditacinėmis, relaksacinėmis technikomis, autogenine treniruote ar galiausiai tiesiog užmerkę akis giliai ir lėtai pakvėpuokite.
  2. Pasakykite sau: „šiąnakt aš tapsiu sąmoningas sapne“. Pakartokite tai sau tvirtai kelis kartus. Nuoširdžiai norėkite patapti sąmoningu sapne ir tuo tikėkite. Galite tai sau kartoti kaip mantrą iki pat užmiegant.
  3. Šią techniką galite naudoti ir sapnų prisiminimui pagerinti (sakydami sau: „atsibudęs aš prisiminsiu savo sapnus“).
  4. Nepersistenkite – dedant pernelyg daug pastangų, gali atsirasti vidinis pasąmoninis pasipriešinimas ir ši technika nesuveiks!

Ką apie tai sako mokslas?

Savitaiga yra galimai efektyvi sąmoningo sapnavimo technika, bet tyrimų duomenys nevienareikšmiški [1]. Šis metodas gali būti efektyvesnis dažnesniems sąmoningiems sapnuotojams [2].

[1] Stumbrys, T., Erlacher, D., Schädlich, M., & Schredl, M. (2012). Induction of lucid dreams: A systematic review of evidence. Consciousness and Cognition, 21(3), 1456-1475. https://doi.org/10.1016/j.concog.2012.07.003

[2] Levitan, L. (1989). A comparison of three methods of lucid dream induction. NightLight, 1(3), 3, 9–12.