Kūrybiškas problemų sprendimas

Kūrybiškumas – neatsiejama sapnų dalis. Kiekvienas mūsų sapnas yra nauja unikali mūsų pačių sąmoningai ar pasąmoningai sukurta istorija. Bet tuo viskas nesibaigia! Istorija yra pilna pavyzdžių, kaip sapnai įkvėpė mokslininkus, išradėjus, menininkus, rašytojus naujiems atradimams.

Turbūt visi puikiai žinome istoriją, jog žymus rusų chemikas Dmitrijus Mendelejevas periodinę elementų lentelę išvydo sapne. Kitam chemikui vokiečiui Friedrichui Kekule sapnas padėjo atrasti benzeno molekulės struktūrą, o dar vienas vokiečių mokslininkas Otto Loewi išvydęs eksperimento idėją sapne, ją sėkmingai atkartojo pabudęs ir už tai netgi buvo apdovanotas Nobelio premija! Visiems puikiai žinomos siuvimo mašinos sprendimą Eliasas Howe taip pat išvydo sapne, o štai Asirijos tyrinėtojas Hermannas Hilprechtas sapne sutiko asirų žynį ir šis jam padėjo iššifruoti sudėtingus rašto simbolius, prie kurių jis tuo metu dirbo.

Tokių pavyzdžių yra pilna ne tik moksle! Anglų poetas Samuelis Tayloras Coleridge‘as poemą „Kubla Kahn“ sukūrė sapne, kaip kad ir Robertą Louisą Stevensoną sapnas įkvėpė parašyti garsiąją „Nepaprastąją daktaro Džekilo ir misterio Haido istoriją“. Arba italų smuikininkas ir kompozitorius Giuseppe Tartini, kuris sapne išvydo velnią nuostabiai grojantį smuiku, ir pabudęs bandydamas tai atkartoti parašė savo geriausią darbą – velniškąją sonatą. Galop bitlas Paulas McCartney visiems iki skausmo žinomos „Yesterday“ dainos melodiją taip pat išgirdo sapne!

Sąmoningi sapnai gali būti nuostabus šaltinis mūsų kūrybai ir problemų sprendimui. Sapne mes galime išbandyti įvairiausius variantus ir įvairiausias jų kombinacijas be jokių apribojimų. Mūsų sapnų personažai taip pat gali būti puikus įkvėpimo šaltinis. Norite išspręsti kokią nors mokslinę problemą? Pasikvieskite Albertą Einšteiną savo sapne ir paieškokite sprendimo kartu su juo! O gal Leonardo da Vinči? Norite pagerinti savo krepšinio techniką? Pasikvieskite į pagalbą Michaelą Jordaną ar Arvydą Sabonį! Reikalingas įkvėpimas dvasiniuose dalykuose? Galbūt jums padės pokalbis su Jėzumi Kristumi ar Buda!

Mūsų galimybės ir sugebėjimai yra daug didesni, nei mes patys jas suvokiame. Yra kalbama, kad mes tepanaudojame vos 10% savo realaus potencialo. Sapnuose ribos tarp sąmonės ir pasąmonės prasitrina ir savo dispozicijoje mes turime prieigą prie visų neišnaudojamų savo vidinių kūrybos klodų. Eikite, pažinkite juos, kurkite, eksperimentuokite ir įkvėpkite save naujiems didingiems darbams!


Ką apie tai sako mokslas?

Sąmoningi sapnuotojai yra kūrybiškesni už taip nesapnuojančius [1]. Kiti personažai sąmoningame sapne gali padėti sapnuotojui su kūrybišku problemų sprendimu, ypač jeigu tai yra labiau kūrybinės nei loginės užduotys [2].

[1] Stumbrys, T., & Daunytė, V. (2018). Visiting the land of dream muses: The relationship between lucid dreaming and creativity. International Journal of Dream Research, 11(2), 207–212. https://doi.org/10.11588/ijodr.2018.2.48667

[2] Stumbrys, T., & Daniels, M. (2010). An exploratory study of creative problem solving in lucid dreams: Preliminary findings and methodological considerations. International Journal of Dream Research, 3(2), 121–129. https://doi.org/10.11588/ijodr.2010.2.6167