Socialinių įgūdžių lavinimas

Nors mes neabejotinai esame socialinės būtybės, kai kuriose socialinėse situacijose mes natūraliai pasijaučiame nejaukiai. Viešas kalbėjimas yra puikus to pavyzdys. Prireikus kalbėti didesnei grupei žmonių, daugelį išmuša šaltas prakaitas, širdis pradeda daužytis beprotišku ritmu, o mintys galvoje pradeda strigti. Kai kuriems vien nuo tokios minties jau pasidaro baisu!

Arba kitas gyvenimiškas pavyzdys. Įsivaizduokite, pamatote nuostabiai gražią merginą arba savo svajonių vaikiną. Širdis nusirita į kulnus, rankos pradeda prakaituoti ir virpėti, pilve „skraidžioti drugeliai“… Siaubingai norėtumėte užkalbinti, bet žinote, jog nė už ką to nesugebėtumėte padaryti, nes priėję pasimestumėte ir nežinotumėte ką pasakyti, nebent vargais negalais išlementumėte kokią nerišlią ar iki banalumo nuvalkiotą frazę ir paskui susigėdę norėtumėte sprukti kuo toliau…

Sąmoningi sapnai – puiki erdvė mūsų socialiniams įgūdžiams lavinti! Laukia vieša kalba? Puiku – pasirepetuokite ją kelis kartus sapne! Susisodinkite pilną auditoriją savo sapnų personažų ir pasakykite savo kalbą jiems! Norite pralaužti savo bendravimo įgūdžius? Užkalbinkite ir paflirtuokite su išvaizdžiais vaikinais ar merginomis savo sapne! Juk visi sapnų personažai – tai mūsų pačių vidinės asmenybės dalys. Prieš juos mes galime nebijoti klysti ar net šnekėti visiškas nesąmonės – jeigu ir apsijuoksime tai tik prieš patį save ir niekas kitas to nepamatys! Todėl sąmoningi sapnai yra puiki erdvė socialiniams eksperimentams!

Galiausiai netgi galime save išbandyti įvairiose rolėse – nueiti į Seimo posėdį ir pabandyti solidžiai pasisakyti kokia nors tema ar papietauti su Anglijos karaliene ypatingoje aristokratiškoje aplinkoje. O galbūt kaip tik – atsiduoti būgnų garsams ir su kokia pusiau laukine Afrikos tautele patirti tranzą šokant jų kokį nors ypatingą ritualinį šokį! Sąmoninguose sapnuose mes galime išbandyti save įvairiausiose socialinėse situacijose ir taip išlavinti ne tik savo socialinius įgūdžius, bet ir praplėsti savo pačių ribas!


Ką apie tai sako mokslas?

Viena naujausių šiuolaikinių sapnų teorijų teigia, kad viena svarbiausių sapnų funkcijų yra būtent socialinių įgūdžių lavinimas [1]. Nors tiesioginių studijų apie socialinių įgūdžių lavinimą sąmoninguose sapnuose nėra (skirtingai nuo fizinių įgūdžių), kitų tyrimų duomenys rodo, kad sąmoningi sapnuotojai mažiau jaučiasi vieniši [2], labiau pasitiki savimi ir labiau geba mylėti kitus[3].

[1] Revonsuo, A., Tuominen, J., & Valli, K. (2015). The avatars in the machine: Dreaming as a simulation of social reality. In T. Metzinger & J. Windt (Eds.), Open MIND: 32(T). MIND Group. https://doi.org/10.15502/9783958570375

[2] Stumbrys, T. (in press). Dispelling the shadows of the lucid night: An exploration of potential adverse effects of lucid dreaming. Psychology of Consciousness: Theory, Research, and Practice. https://doi.org/10.1037/cns0000288

[3] Doll, E., Gittler, G., & Holzinger, B. (2009). Dreaming, lucid dreaming and personality. International Journal of Dream Research, 2(2), 52–57. https://doi.org/10.11588/ijodr.2009.2.142