Sapnuose mes paprastai esame nesąmoningi – kažkur einame, kažką darome, patys gerai to nesuvokdami, priimame keistus sprendimus, patikime net ir visiškai neįtikimais dalykais. Viskas vyksta lyg per kažkokią miglą, esame tarsi kažkieno kito režisuojamame filme. Ir tai vyksta ne tik sapne – pabudę mes taip pat daug ką atliekame automatiškai. Esame vienur, o mūsų mintys iš tiesų sukasi visai kitur. Esame nuolatiniame bėgime, judesyje, o pasaulis tiesiog teka pro mūsų akis.

Tačiau kartais mums pavyksta sustoti. Išvysti taip, kaip yra iš tiesų. Atsidurti čia ir dabar. Pajusti vėjo gūsį, pamatyti žaliuojančius medžius, dangumi plaukiančius debesis, įkvėpti lauko gėlių aromato. Ir tada visas pasaulis nušvinta kitomis, daug ryškesnėmis spalvomis. Nesvarbu, ar tai įvyksta sapne, ar realiame gyvenime pabudus, mūsų pasaulio suvokimas pakinta. Mes tampame sąmoningais.

Tibeto plynaukštėse jau daugelį šimtmečių yra praktikuojama miego ir sapnų joga. Šių pažengusiems praktikuotojams skirtų technikų tikslas – išmokti būti sąmoningu visą laiką. Iš pradžių išmokstama būti sąmoningu pabudus, tada – sąmoningu sapnuose ir galiausiai – sąmoningu tose miego stadijose, kuriuose nėra sapnuojama. Tokiu būdu, jogas siekia išlaikyti nepertraukiamą sąmoningumą 24 valandas per parą. Tibetiečiai tiki, kad mūsų būsena po mirties labai primena mūsų būseną sapno metu ir, išmokęs patapti sąmoningu sapne, žmogus turi puikią galimybę sugebėti atpažinti tą būseną po mirties ir pasiekti išsilaisvinimą, nutraukiant nesibaigiantį samsaros ratą.

Bet nesvarbu kokios pasaulėžiūros jūs laikotės, sąmoningumas tiek sapnuose, tiek ir pabudus, neabejotinai praturtins jūsų gyvenimą ir nušvies jį visai kitomis spalvomis. O viena ir kita tarpusavyje taip pat yra tampriai susiję. Kaip rodo kai kurie moksliniai tyrimai, savistabai ir meditacijai daugiau laiko skiriantys žmonės, sąmoningai sapnuoja dažniau, o dažnai sąmoningai sapnuojantys žmonės taip pat pasižymi ir didesniu sąmoningumu realiame gyvenime pabudus. Tad būdami sąmoningesni sapnuose, mes būsime sąmoningesni ir pabudę, ir atvirkščiai. Turbūt tai tėra tik dvi tos pačios monetos pusės. Valiutos, kuri nėra konvertuojama, bet kuri turbūt yra svarbiausia iš visų kitų. Tai – mūsų dvasinio augimo valiuta.