Kas yra sąmoningi sapnai?

Sąmoningas sapnas (kitaip: liucidinis sapnas, skaidrus sapnas, angl. lucid dream) – tai toks sapnas, kurio metu sapnuojantysis suvokia, jog sapnuoja ir gali įtakoti sapno turinį. Paprastai sąmoningas sapnas nutinka, kai sapno metu žmogus patiria kažką neįtikėtino (pvz, pradeda skristi ar sutinka jau mirusį pažįstamą) ir suvokia, jog tai negali vykti realybėje, tik sapne. Sąmoningą sapną taip pat galima patirti ir kitu būdu – išlikti sąmoningu užmiegant ir tokiu būdu patekti tiesiai į sapną nepraradus sąmoningumo.

Yra įvairūs sąmoningumo lygmenys sapne. Kai sąmoningumas aukštas, sapnai atrodo labai ryškūs, gyvi ir realūs. Kuo didesnis sąmoningumas, tuo paprastai yra lengviau valdyti sapno turinį: keisti aplinką ir sapnų personažus, keliauti į įvairias vietas, skraidyti, vaikščioti per sienas, naudotis įvairiausiomis kitomis „galiomis“. Sąmoninguose sapnuose labai daug kas priklauso nuo sapnuojančiojo lūkesčių. Jeigu sapnuojantysis yra įsitikinęs, kad jis gali kažkokį veiksmą padaryti (skristi, pereiti per sieną), veiksmas praktiškai visada pavyksta.

Sąmoningų sapnų egzistavimas moksliškai buvo įrodytas aštuntojo dešimtmečio pabaigoje. Yra nustatyta, kad maždaug kas antras žmogus yra bent kartą turėjęs sąmoningą sapną, o kas penktas taip sapnuoja reguliariai – bent kartą per mėnesį. Kai kurie žmonės sąmoningai sapnuoja kone kiekvieną naktį. Tai yra lavinamas įgūdis, kurio išmokti gali kiekvienas!

Turite klausimų? Užduokite juos drąsiai mūsų Forume!

Eiti į viršų