Mokslinių tyrimų atradimai

Taigi, ką mes žinome apie sąmoningus sapnus iš mokslinių tyrimų?

1. Fiziologinės funkcijos

Mūsų fizinis kūnas yra glaudžiai susijęs su mūsų kūnu sapne: akių judesius sapne atitinka miegančio kūno akių judesiai, atitinka kvėpavimas, širdies ritmas. Nepaisant bendro kūno paralyžiaus, galūnėse galima taip pat užfiksuoti padidėjusį aktyvumą atliekant atitinkamus veiksmus sapne (pvz, jeigu sapne jūs sugniaušite dešinės rankos kumštį, bus galima užfiksuoti padidėjusį aktyvumą jūsų miegančio kūno dešinės rankos pirštų raumenyse). Smegenų pusrutulių veikla (lateralizacija) taip pat atitinka įprastą veiklą pabudus – pvz., dainuojant sapne suaktyvėja dešinysis smegenų pusrutulis, skaičiuojant – kairysis. Sapne užsiimant seksu, įvyksta lygiai tos pačios fiziologinės reakcijos, su pora nedidelių išimčių: širdies ritmas nepagreitėja tiek, kiek tai darant iš tikrųjų, o vyrams… orgazmo metu neįvyksta ejakuliacija 🙂

2. Kognityvinės funkcijos

Mūsų kognityvinės funkcijos sąmoninguose sapnuose veikia panašiai kaip ir pabudus: mes turime prieigą prie savo atminties, mūsų mąstymas, savivoka, taip pat ir empatija (kitų žmonių ir jų jausmų pajautimas) sėkmingai funkcionuoja sapne. Visgi panašu, kad yra skirtingi sąmoningumo lygmenys sapne (kontinuumas) ir vienuose sąmoninguose sapnuose mūsų kognityvinės funkcijos veikia geriau nei kituose. Kita vertus, sąmoningumas sapne yra kognityvinis įgūdis, kurį galima lavinti (t.y., kognityvines funkcijas sąmoninguose sapnuose galima išlavinti).

3. Sapnų pasaulio dėsniai

Skirtingai negu teigia filmo Inception kūrėjai, laiko tėkmė sapnuose nėra lėtesnė – ji sutampa su realia laiko tėkme* (bet yra ir duomenų, jog tam tikra fizinė veikla sapne gali užimti daugiau laiko). Sapnuose yra įdomus „šviesos jungiklio“ fenomenas – gali būti sudėtinga momentiškai pakeisti apšvietimo lygį, todėl šviesos jungikliai sapnuose pakankamai dažnai neveikia 🙂 Kita problematiška veikla sapne – skaitymas (skaitomas tekstas dažnai keičiasi).

*Kartais suveikia psichologinis efektas – mūsų sapnai yra pakankamai fragmentiški (labai greitai peršokama nuo vieno veiksmo prie kito, nuo vienos scenos prie kitos ir pan.) ir tai gali sudaryti įspūdį, jog per realiai labai trumpą laiko tarpą sapne labai daug visko įvyko, todėl laikas sapne turi eiti lėčiau.

4. „Gyventojai“

Sapnų pasaulio gyventojai (sapnų personažai), ar bent jau kai kurie iš jų, gali turėti labai neblogus kognityvinius gebėjimus ir būti labai kūrybingi. Jie sugeba piešti, rimuoti žodžius ir netgi sėkmingai išspręsti jiems duotą užduotį, ypač jeigu ta užduotis yra labiau kūrybinė. Su loginėmis/tikslumo reikalaujančiomis užduotimis, pvz., aritmetika, sapnų personažams kiek sudėtingiau – jų skaičiavimo gebėjimai baigiasi maždaug ties 20 🙂 Sapnų personažai turi prieigą prie mūsų atminties ir ankstesnių sapnų. Ypatingai jie gali būti kūrybingi bandyti apgauti mūsų sapnuojantįjį Aš 🙂 Visumoje sapnų personažai elgiasi taip, tarsi būtų sąmoningi.

5. Sąmoningi sapnuojantys žmonės

Nemažai tyrimų yra atlikta, bandant nustatyti savybes, kuriomis pasižymi dažnai sąmoningai sapnuojantys žmonės. Tokie žmonės labai gerai prisimena savo sapnus, pasižymi kūrybiškumu, aukštesniu intelektu, yra labiau nepriklausomi nuo aplinkos, autonomiški, daugiau pasikliaunantys savimi, labiau savimi pasitikintys, linkę kontroliuoti situaciją, turintys didesnį polinkį kognityvinei veiklai, didesnį vestibiulinį jautrumą, taip pat linkę į androgeniškumą (t.y., sąmoningai sapnuojančios moterys yra labiau „vyriškesnės“, o vyrai – „moteriškesni“). Žmonės, linkę turėti mistines, parapsichologines patirtis, išėjimus iš kūno (OBE), taip pat dažniau sapnuoja sąmoningai – tai greičiausiai yra susiję su transliminalumu ir „plonesnėmis vidinėmis sienomis“, t.y. žmonės, turintys didesnį vidinį lankstumą ir labiau atviri naujoms patirtims. Panašu, kad yra ir ryšys tarp kompiuterinių žaidimų ir sąmoningo sapnavimo – t.y., žmonės, daugiau žaidžiantys kompiuterinius žaidimus, sąmoningai taip pat sapnuoja dažniau 🙂

6. Paplitimas ir taikymai

Yra manoma, kad daugiau nei pusė žmonių yra bent kartą sapnavę sąmoningai, o maždaug kas penktas tai daro reguliariai – bent kartą per mėnesį. Sąmoningas sapnavimas yra išmokstamas ir lavinamas įgūdis. Sąmoningo sapnavimo technikos, tokios kaip MILD, realybės kvestionavimas kartu su savitaiga ar šviesos signalus duodantys specialūs įrenginiai, buvo parodytos esančios efektyvios. Sąmoningi sapnai buvo sėkmingai pritaikyti psichoterapijoje, įveikinėjant košmarus, gerinant fizinius įgūdžius ir kūrybiškai sprendžiant problemas.

Aptarkite mokslinius tyrimus ir dalyvaukite vykdomuose eksperimentuose mūsų Forume!

Eiti į viršų