Forumas

Sveiki, Svečias 

Rodyti/paslėpti antraštę

Sveiki, kad galėtumėte rašyti šiame forume, turite prisiregistruoti.

Puslapiai: 1 [2]
Autorius Tema: Ieškomi "liucidiniai" sapnuotojai tyrimui Lietuvoje!
suede
Naujokas
Pranešimai: 6
Siųsti žinutę
Pranešimas Re: Ieškomi "liucidiniai" sapnuotojai tyrimui Lietuvoje!
laikas: 2014-06-22 19:02

Sveiki! Ačiū visiems, kas dalyvavo tyrime! Jūsų dėka pabaigiau mokslus:))) Štai trumpai aprašau visą darbą ir rezultatus. Jei bus įdomu detaliau, kreipkitės suede2@gmail.com ir atsiųsiu visą rezultatų dalį.

„Liucidinio“ sapnavimo (angl. lucid dreaming) vaidmuo gyvenime: sapnuotojų subjektyvių išgyvenimų interpretacinė fenomenologinė analizė
Liucidinis sapnas – tai toks sapnas, kurio metu sapnuojantysis įsisąmonina, kad sapnuoja ir gali paveikti sapno turinį. Anglų kalboje tokiems sapnams apibūdinti yra įsigalėjęs terminas lucid, kas verčiant tiesiogiai reiškia skaidrus, aiškus. Lietuvių kalboje, kol kas nėra šio termino atitikmens. Peržvelgus įvairius variantus, siūlome naudoti įsisąmoninamo sapnavimo terminą, kaip konkretesnį, tiksliau nusakantį tiriamą reiškinį. Žodis įsisąmoninamas nurodo, kad sapnuojantysis reflektuoja savo būseną, tai yra įvardija sau, kad sapnuoja.

Mokslinių šios srities tyrimų pasaulyje atsiranda vis daugiau, bet dažniausiai jie yra nukreipti į tokio sapnavimo paplitimo ir taikymo, išmokimo technikų, fiziologinių ar kognityvinių funkcijų, sapnų pasaulio dėsningumų ar jo gyventojų bei tokiu būdu sapnuojančių žmonių tyrinėjimą.

Įsisąmoninamas sapnavimas – tai sparčiai populiarėjantis reiškinys. Internetinėje erdvėje ir populiariojoje literatūroje pristatomos technikos, skirtos mokytis įvaldyti sapnavimą, atsiranda forumai. Kalbama apie tokio sapnavimo teikiamus privalumus ir pritaikymo galimybes. Žmonės vis labiau domisi šiuo reiškiniu, stengiasi išmokti tai daryti. Tačiau nepavyko rasti tyrimų, kurie atskleistų pačių sapnuotojų subjektyvų suvokimą, apie tai, kas tai yra, ką jiems tai duoda, kodėl jie sąmoningai stengiasi tai daryti, ar tai teikia vien privalumus, o gal tai apskritai pavojinga.

Tyrimo tikslas – aprašyti, kokį vaidmenį įsisąmoninamas sapnavimas atlieka sapnuotojų gyvenime.

Interpretacinė fenomenologinė analizė – verbalinių duomenų analizės metodas, kur ypatingas dėmesys skiriamas fenomenologiniam žmogaus patyrimo ir jo įprasminimo supratimui. Tokį metodo pasirinkimą nulėmė siekis atskleisti ir suprasti savo sapnus įvaldžiusio žmogaus subjektyvų patyrimą sapnuojant ir jam suteikiamą prasmę bei vertę, o taip pat noras išsaugoti betarpišką ir nuoširdų santykį tarp tyrėjo ir tyrimo dalyvio.

Pirmiausia buvo atliekamas žvalgomasis tyrimas su aštuoniais tyrimo dalyviais, kurio metu buvo siekiama nustatyti, kokie klausimai plačiausiai atskleidžia tiriamą reiškinį bei patikrinti ar jie tinkami ir suprantami tyrimo dalyviams. Taip pat jo pagalba buvo suformuluoti atrankos kriterijai pagrindiniam tyrimui.

Pagrindiniame tyrime dalyvavo penki sapnuotojai, kurie nevartodami psichoaktyvių medžiagų sapnuoja įsisąmonindami keliskart per mėnesį ar dažniau. Jų amžius nuo 18 iki 36 metų.

Duomenų rinkimui naudotas pusiau struktūruotas interviu, nes jis yra tinkamiausias taikant interpretacinę fenomenologinę analizę. Tyrimo dalyviams buvo užduodami iš anksto numatyti klausimai, tačiau paliekama laisvė gilintis į tas temas, kurios yra aktualiausios bei reikšmingiausios, konkrečiam tyrimo dalyviui. Pradžioje buvo užduodami įvadiniai klausimai, siekiant užmegzti kontaktą ir kartu išsiaiškinti, ar tikrai kalbame apie tą patį reiškinį: Toliau buvo einama prie specifiškesnių, asmeniškesnių, siekiant suvokti, kokį vaidmenį tyrimo dalyvio gyvenime atlieka toks sapnavimas. Tolesnei duomenų analizei interviu garso įrašas buvo transkribuojamas.

Duomenų analizė:
1. Pradžioje kelis kartus atidžiai skaitomas visas tekstas, siekiant suvokti bendrą prasmę.
2. Dar kartą iš naujo skaitant tekstą kairėje jo pusėje laisva forma pasižymimos kilusios asociacijos, apibendrinimai, prieštaravimai, panašumai, pasikartojimai, pastebėjimai apie kalbos ypatumus.
3. Dešinėje pusėje vėl iš naujo skaitant tekstą pažymimi iškylančių temų pavadinimai.
4. Toliau temos grupuojamos pagal prasminį panašumą nuolat grįžtant prie originalaus teksto ir tikrinant ar jungiasi ir tekste.
5. Tuo pačiu principu analizuojami ir kiti interviu tekstai, kartojami visi žingsniai.
6. Siekiant integruoti visų interviu duomenis, ieškoma, kokios temos pasikartoja interviu analizėse. Iškilusios temos grupuojamos, jungiamos į temų kekes ir gaunamos metatemos.
7. Galiausiai kiekviena metatema aprašoma nuosekliu tekstu paaiškinant ir iliustruojant aiškiausiai reprezentuojančiais citatų pavyzdžiais.

Išanalizavus gautus duomenis, šskirtos 5 metatemos.

METATEMA Nr. 1. Įsisąmoninamas sapnavimas yra domėjimosi sritis, kuriai skiriama daug dėmesio ir laiko. Tyrimo dalyviai skaito ta tema, taiko įvairias technikas, dar būdraudami planuoja, ką veiks sapne. Mėgina pažinti ir paaiškinti patį sapnavimą, kaip reiškinį bei sapne galiojančius dėsningumus. Kiekvienas sapnuotojas tarsi iš šalies stebi kaip kuriasi sapnas, kokie jo personažai, vertina sapno tikroviškumą. Taip pat stengiasi pažinti patį sapno pasaulį tarsi iš vidaus: tyrinėja savo galimybes jame ir su laiku perpranta, kokiu principu ten viskas veikia. Vėliau tikrovėje atsiranda poreikis integruoti, įprasminti ir paaiškinti ką sapne patyrė, todėl tyrimo dalyviai vėl grįžta prie literatūros, kelia būties klausimus ir ieško atsakymų į juos.

METATEMA Nr. 2. Įsisąmoninami sapnai tyrimo dalyviams suteikia platesnį potyrių spektrą, negu įmanomas tikrovėje. Jie ten turi išskirtinę galimybę pabūti bet kokiu ir bet kuo, pavyzdžiui, pabūti bekūniu, nematomu, neapčiuopiamu, turėti neįprastų galių, tokių, kaip laiko sustabdymas ar atsukimas atgal, daiktų judinimas per atstumą, ėjimas per materiją, buvimas vienu metu dviejose vietose, daikto sunaikinimas ir atkūrimas. Vienas dalyvis pasakojo, sapne tapatinosi su blogio abstrakcija, o vėliau patyrė, kas yra begalinis gėris.
Toks įvairus patyrimas sapnuose, leidžia (tikslingai ar ne) išmėginti save visokiuose vaidmenyse, tarsi apsivilkti įsivaizduojamo varianto rūbais ir pažiūrėjus, kas gaunasi, tiesiogiai ar netiesiogiai tai taikyti gyvenime. Sapnas tyrimo dalyviams tampa tarsi saugi erdvė, kurioje galima realistiškai išbandyti įvairias gyvenimiškas situacijas, repetuoti elgesį, spręsti problemas ar lavinti įgūdžius. Pvz., vegetarė sapne paragavusi mėsos, iš naujo supranta savo požiūrį į jos valgymą, kitas dalyvis sapne nugalėjo vandens baimę ir išmoko plaukti tikrovėje.

METATEMA Nr. 3. Įsisąmoninamas sapnavimas suteikia galimybę lengvai sapne gauti tai, ko trūksta tikrovėje. Kiekvienas tyrimo dalyvis per įsisąmoninamus sapnus tenkina skirtingus poreikius: pradeda valgyti, ragauti saldumynus, užsiima atsitiktiniais lytiniais santykiais, turi laisvę nuo ribotos ir varžančios tikrovės, pasakišką totalios kontrolės jausmą, laisvę kūrybai ar galimybę iš naujo patirti „pakoreguotus“ gyvenimo įvykius, „pataisyti“ tikrovę.
Dėl galimybės gan lengvai sapne patenkinti tikrovės poreikius kartais atsiranda siekis vėl tai patirti, išsivysto savotiška priklausomybė, pailgėja miego valandos, mažiau dalyvaujama tikrovėje. Viena tyrimo dalyvė netgi pamini savotišką abstinenciją.

METATEMA Nr. 4. Tyrimo dalyviai liucidiniuose sapnuose pastebi skirtingus sąmoningumo ir kontrolės lygius, kurie susiję su jų įsitraukimu ar atsiribojimu nuo sapno. Sapnai tarsi leidžia sapnuotojams patirti save ir žiūrovo, ir veikėjo, ir režisieriaus, ir dekoracijų kūrėjo vaidmenyse. Tai reiškia, kad gebama balansuoti tarp įsitraukimo į sapno veiksmą, įsijautimo į patyrimą ir atsiribojimo nuo to, kas vyksta, tarsi žiūrint iš šalies, keičiant siužetą.
Taip pat ir gyvenime išryškėja pastabumas aplinkos vyksmui bei atpažįstamas savo paties dalyvavimas tikrovės kūrime. Panašiai kaip ir sapne, kovojama su tuo, ką gyvenimas pateikia kaip neišvengiamybę. Išryškėja gebėjimas įvertinti situaciją truputį atsitraukus, kartu įgyjant galią ir drąsą keisti tą neišvengiamybę, ieškoti sprendimų ir prisiimti atsakomybę už pasekmes. Kaip pasakoja viena tyrimo dalyvė, gebėjimas į situaciją pasižiūrėti iš šalies, tarsi truputį labiau įsitraukti į stebėtojo vaidmenį, gali netgi gelbėti nuo savižudybės.

METATEMA Nr. 5. Patyrimas liucidiniuose sapnuose veikia tyrimo dalyvių savijautą pabudus. Sapnas gali būti energijos, įkvėpimo ir teigiamų emocijų šaltinis. Nepaisant to, toks sapnavimas kartais siejamas su gąsdinančiu patyrimu, kuris sukelia savotišką sumišimą, pasimetimą ar neigiamas emocijas tikrovėje. Pvz., vienas tyrimo dalyvis tikrovėje išsigando, kai sapne susitapatinęs su blogiu metė iššūkį Dievui, kita, kai pasibaigus sapnui negalėjo įprastai pabusti ir valdyti kūno, minimi ir keisti patyrimai, kai užstringama sapne ar išnyksta aiški riba tarp sapno ir tikrovės, kuomet sapnas labiau primena haliucinaciją, nes nėra užmigimo ir pabudimo.
Akivaizdu, kad įsisąmoninami sapnai turi labai stiprų ryšį su energija, jėgomis kažką veikti ar mąstyti bei su nuovargiu. Tačiau vienareikšmiškai teigti, jog toks sapnavimas vargina, būtų pernelyg siaura ir kategoriška, nes tai labai stipriai persipynę ir su asmenybės savybėmis, pasaulio matymu, gyvenimo patyrimu, todėl nereikėtų šio reiškinio vertinti vien kaip atskiro įgūdžio. Kyla nemažai klausimų apie tai, ar įsisąmoninamas sapnavimas paveikia žmogų, ar atvirkščiai, tam tikrų bruožų turintys žmonės pradeda sapnuoti liucidinius sapnus.

liolekas
Sapnų ekspertas
Pranešimai: 357
Siųsti žinutę
Pranešimas Re: Ieškomi "liucidiniai" sapnuotojai tyrimui Lietuvoje!
laikas: 2014-06-23 09:46

Sveikinu! tai gal kur į internetą įmesk visą darbą ir linką įkelk? Visi galės pažiūrėt 🙂

Ss'u (ir kitų dalykėlių) patirts ~ 2m.

supratau, kad SS nėra tik tavo vaizduotės dalis, nesu toks savanaudis, kad tuos pasaulius priskirčiau savam protu. Tai kažkas giliau, daugiau ir nuostabiau ko galimybių ribų dar neatradome.

Svarbiausia - tikėti! (Bet technikos irgi praverčia 🙂 )

Kiek SS: daug
Litchuanija, Wilnius. O, Wiešpatie.

Mariukas_u-
kas
Sapnų guru
Pranešimai: 790
Siųsti žinutę
Pranešimas Re: Ieškomi "liucidiniai" sapnuotojai tyrimui Lietuvoje!
laikas: 2014-06-23 10:27

Labai teisingai parašyta! Malonu skaityti 🙂 Sveikinimai apsiginus darbą ir gavus užsitarnautą diplomą! 🙂

Sąmoningai sapnuoju nuo: 2012 m. vasaros (4 metų patirtis).
Viso SS: 150+ / MILD 65%, DEILD 25%, WILD 9%, FILD ir kt. technikos 1% /
"WILD — geriausias būdas įsitaisyti nemigą"
——————
Prašau Jūsų pagalbos padėti man:
Atlikti penkias ezoterines sapnavimo užduotis (3/5)
Susitikti su "entity" (0/1)
Susapnuoti SS Gancfeldo metodu (0/1)
Sapnuoti bendrą sapną (0/1)

Puslapiai: 1 [2]
Mingle Forumas by cartpauj
Versija: 1.0.33.2 ; Puslapis užkrautas per 0.216 sekundes.
Eiti į viršų